Type-C Bağlantı Neden Yavaş Çalışır

Yedekleme üniteleri artık micro usb yada mini usb olarak değil daha hızlı veri transferi için Type-C ve Usb 3.0 olarak üretilmeye başlandı. Bu yazımızda yeni taşınabilir disk teknolojisinde ki bazı kavram karışıklıklarını açıklamaya çalışacağız

Satın aldığınız 2,5″ formunda ki taşınabilir disk kutusu ile hızlı veri transferini yapabilmek için 2.5″ ssd disk kullanmalısınız. Aksi halde en iyi disk kutusunu da alsanız kullanacağınız mekanik diskler ile yüksek hızlara ulaşmanız mümkün değildir. Eğer günümüz teknolojisinde ki en hızlı taşınabilir diski kullanmak istiyorsanız 2.5″ ssd diskte size yetmeyecektir. Mevcutta ki en hızlı teknolojiyi kullanmak istiyorsanız M.2 NVME ssd ile birlikte NVME uyumlu Usb 3.1 gen2 bir disk kutusu kullanmalısınız. B

Buraya kadar her şey net, ama karıştırılan konu soket meselesi. Yazımızın başlığı aslında yanlış bir başlık çünkü type-c bağlantı hız belirtmez, sadece yapı belirtir. Yani type-c bir bağlantı ile düşük hızda veri transferi yapabilirsiniz. Yüksek hız için bakmanız gereken konu diski kutunuzun usb standardıdır. Ub 2.0 destekleyen bir disk kutunuz varsa yavaş veri transferi, usb 3.1 gen2 destekleyen bir taşınabilir disk kutunuz varsa daha hızlı veri transferi yapabilirsiniz.

Usb 3.1 gen 2 destekleyen type-c soketli bir disk kutunuz var veri transferi hızınız hala düşükse aşağıdaki noktaları kontrol etmelisiniz.

  • Bilgisayarınızın usb soketi usb 3.1 desteği var mı ve gen1 mi, gen2 mi destekliyor? (mavi renk ise vardır)
  • Kullandığınız Type-c Usb kablo usb 3 mü, yoksa usb 2.0 mı? (Usb-A tarafı mavi ise Usb 3 dür)
  • Kopyaladığınız dosyalar çok fazla sayıda ufak dosya içeriyorsa erişim süresinden dolayı veri transferi daha yavaş olacaktır.

En sık yapılan hata Type-c bağlantıyı görünce ilk bulduğumuz type-c kabloyu kullanarak yüksek hızlı veri transferi bekliyoruz. Genelde bu kabloda cep telefonunuzun şarj kablosu oluyor. Cep telefonu şarj kablolarının asıl amacı data değil, akım iletmek olduğu için Usb 2.0 olarak üretilir. Yani Type-c bağlantısı olan Usb kablonuz Usb 2.0 olabilir. Usb 3.1 hızında veri transferi yapabilmek için disk kutusunun içinden çıkan Usb kabloyu kullanmalısınız.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler