Türk arama motoru “geliyoo” mu?

Geliyoo sitesi haber sekmesi görünümü

İnternet dünyasının en çok kullanılan ürünlerinden olan arama motorları google, yandex ve bing derken “neden Türkiye’ye ait bir arama motoru yok” yıllardır merak ediliyordu. “Türkiye kendi mühendislerinin ürettiği bir arama motoruna sahip olabilecek mi” diye düşünülürken yayın hayatına başlayan ve Türk arama motoru diye lanse edilen geliyoo şimdilik kalitesiz görünümü ile hayal kırıklığı yarattı.
Arama motoru konusunda Amerika’nın google, bing yaho Rusların yandex gibi dev ürünleri varken Türkiye’nin böyle bir çalışma içinde bile olamaması genç nüfusa sahip Türkiye için büyük bir eksiklikti, Uzun yıllardır beklenen türk arama motoru geliyoo ulaştırma bakanının yaptığı açıklamaya göre tam 10 yıllık bir çalışmanın eseri. Fakat gerek isminin ,Türkçeye uygun olmaması gerek simgesinin google’a benzemesi gerek sitesinin kalitesiz görüntüs özellikle de Türk aramama motoru olarak yapılan bir sitede google ait adsense reklamları ile dolu olaması büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Türkiye’nin ilk milli arama motoru projesi olan geliyoo, alt yapı teknoloji ve yatırımlarla ileride çok daha iyi bir hale gelip en azından yerli bir alternatif olması gerektiği internet portallarında konuşulmaya başlandı.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler