Aliexpress Vergi Ödemesi Ne Kadar?

Aliexpress gibi yurt dışı kaynaklı yabancı alışveriş sitelerinden aldığınız ürünlerin Türkiye’ye girişinde vergi ödemeniz gerekiyor. Yurt dışından gelen ürünlerde ne kadar vergi ödeyeceğinizi daha önceki bu yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise teorik değil, pratikte Aliexpress’ten aldığınız üründe ne kadar vergi ödemeniz gerekiyor kendi tecrübemizi göstereceğiz.

Aşağıdaki aliexpress kargo paketinde (daha doğrusu ptt zarfından) görüldüğü gibi Aliexpress’ten 8,9$’lık bir alışveriş yaptık her zamanki 30-45 gün içine Ptt ile geldi ürünlerimiz.

Aliexpress kargo etiketi

Fakat Aliexpress’ten aldığımız ürünlerde bu sefer bir fark vardı. Vergi, gümrük vergisi. 8,9 usd’ye aldığımız ürün için Ptt kargo kuryesi aşağıda ki resimde görüldüğü gibi bizden tam 15,73 tl kargo ücreti aldı.

Yurt dışı vergi – Talimatlı gönderi bilgi etiketi

Daha önce ek ücret ödemeden aldığımız Aliexpress, Bangood gibi sitelerden yaptığımız alışverişlere artık vergi ödemek her ne kadar can sıkıcı olsa da, yurt dışı alışverişler için çıkan gümrük vergisini gümrüğe gitmeden ptt kargo kuryesine ürün tesliminde ödeyebilmemiz yani eskisi gibi gümrüğe gitmeden ürün tesliminde halledebilmemiz eskisine göre daha güzel bir hizmet olmuş.

Yurt Dışı Alış Verişlerde alınan Vergi Kalemleri

53 Tl’lik alışveriş için ödenen gümrük ücreti ve kalemleri aşağıda ki gibidir.
Gumruk Snm Ucr. (Gümrük Sunum Ücreti) =4,5 tl
Damga Vergisi=0,7 tl
Gumruk Vergisi =10,53 tl
İade Ucreti = 0,00 tl

Yurt Dışı alış Verişlerde Üst Limit Değişti mi?

Şimdi merak ettiğimizi konu eskiden 20 euro üzeri gümrüğe tabi olduğu için mümkün olduğunca siparişlerimizi 20 euronun altında tutardık, veya satıca bedeli düşük göstermesi için talepte bulunurduk. bunu vergi ödememek için değil, gümrük işlemleri ile uğraşmamak için yapardık. Çünkü gümrük memurlarının keyfi tavırları bir çok kişiyi çileden çıkarırdı. Sanırım artık sistematik olacağı için Ptt kurysi ile teslimde sorun yaşamayacağız. ama işte merak ettiğimiz konu Yurt dışı Aliexpress siparişlerinde üst limit var mı? Yani 500$’lık sipariş vermemiz durumunda hiç bir sorun yaşamadan ptt kuryesine vergisini ödeyerek Aliexpress siparişlerimizi teslim alabilecekmiyiz? Bunu da tecrübe ettikten sonra yine burada sizlere bilgi vereceğiz.
(güncelleme 10.07.2019) 500 olmasa da 200tl lik siparişimiz biraz sancılı bir süreçten sonra 45tl vergi ile teslim aldık.)

100 TL’nin üzerindeki Ürün İçin Ne Kadar Vergi Öderim

100 tl 200 tl ve üzerinde alışverişleriniz için sizi ptt aracılığıyla ikitelli de ki gümrük müdürlüğüne gitmeniz gerektiğini söyleyen bir zarf geliyor. Bir gününüzü harcayarak gümrüğe gidebilir, aldığınız ürünün miktarında veya daha üzerinde vergisini ödeyerek aliexpress gibi sitelerden aldığınız ürünü teslim alabilirsiniz. Veya bizim yaptığımız gibi ürünü gümrüğe terk edebilirsiniz.

Güncelleme: 10.07.2019
200 tl’lik ürün için (ikitelli gümrük müdürlüğüne mesai saatleri içinde gelin görüşelim) diye yazı gönderen gümrük müdürlüğüne (sizin olsun, alın satın çoluğunuza çocuğunuza yedirin, sisteminiz batsın vs…) içerikli telefon konuşmasından bir hafta sonra ptt kargo 45tl vergi ücreti ile ürünü getirdi ödemesini yapıp ürünümüzü teslim aldık.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler