Sosyal Medya Vergisi Tebliğ Taslağı

Sosyal medya, içerik üreticiliği ve uygulama geliştiricilerin vergilendirilmesi ile ilgili kanunun uygulamasında ki ayrıntılı açıklamaları içeren tebliğ taslağı ilgili bakanlık tarafından aşağıda ki gibi açıklanmıştır;

Sosyal medya içerik üreticiliği gelir vergisi tebliğ taslağı

Yukarıda ki taslağa göre yaptığımız bazı çıkarımları aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

Kurumlar vergisine tabi bir ltd veya a.ş şirketi bu istisnadan faydalanamaz. Sadece gelir vergisine tabi gerçek kişiler istisnadan faydalanabilir.

Bankalardan birden fazla özel istisna hesap açılabilecektir. Bu kapsamda açılacak hesap bilgilerinin istisna belgesi bankaya ibraz edildiği tarihten itibaren 30 gün için bağlı bulunulan vergi dairesine bildirilmesi gerekmektedir.

Bankalarda açılacak hesaplar sadece tl olmak zorun da değil, Adsense veya diğer reklam sağlayıcılar yada yazılım platformlarından yapılan satışları için alınan ödemeler döviz cinsindense, bankalarda ilgili istisna belgesine istinaden döviz hesabı açılabilir.

Banka hesabı dışında elden veya istisna hesap dışında ki farklı bir normal hesabınıza ödeme aldığınızın tespit edilmesi durumunda. İstisna kapsamı dışında kalacak o yıl içinde ki tüm gelirlerinizin vergisini ve cezai miktarlarını ödemek zorunda kalacaksınız. Sosyal içerik üreticiliği ve yazılım geliştriciliği ile ilgili tüm kazançlarınızı istisna kapsamında açtığınız banka hesabı aracılığıyla almanız gerekiyor.

Reklam, tanıtım ve inceleme için aldığınız ürünlerin size hibe edilmesi durumunda ürünün rayiç bedeli kadar tutarın banka hesabınıza yatırılması gerekmektedir. hediye aldığınız tespit edilirse bunun stopaj dışı bir kazanç olması nedeniyle istisna dışına kalınmasına sebebiyet vereceği aşağıda ki gibi açılanmıştır:
Elde edilen hasılatın tamamının açılan banka hesabına yatırılmadığı veya eksik yatırıldığı veya istisnaya ilişkin şartları taşımamasına rağmen istisnadan faydalandığı tespit edilen mükelleflerin söz konusu
gelirlerine ilişkin olarak eksik tahakkuk etmiş olan vergi, mükellefin ikametgâhının bulunduğu
yerdeki tarha yetkili vergi dairesi tarafından vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme
faiziyle birlikte tahsil olunur

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler