Youtuber’lara Vergi Yasa Tasarısı

Sadece youtube üzerinden değil tiktok, twitch veya web sitesi üzerinden reklam yayınlayıp internet üzerinden para kazananların en büyük sorunu kazançların vergilendirilmesi. İnternetten kazanılan gelirin miktarı şahıs firması kurup sabit masrafları (2021 için 1500-2000 tl) karşılayabilecek seviyeye geldiğinde firma yada ltd şirket kurup sorun yaşamayan kullanıcılar aylık gelirleri bu tutarın altında kaldığında mecburen yaptıkları işi sonlandırmak zorunda kalıyorlardı.

Firma kurmadan elde edilen gelirin vergisi ödenmediğinde kazancın üç beş katı kadar ceza ödemek zorunda kalan içerik üreticiler çaresiz bir şekilde devletin bu soruna çözüm bulmasını bekliyorlardı.

Diğer ülkelerde olduğu gibi kazanç belirli bir seviyenin altındaysa sabit masrafları olan bir şahıs firması yada ltd şirketi kurmadan direk banka üzerinden gelen paraya kesintinin yapıldığı bir sistemin ülkemizde de gerçeklemesi hayali kuran içerik üreticilerin bu hayalleri gerçek olacak gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı’nın 2021 mart ayında ekonomi de reform paketi üzerinde çalıştıklarında açıklamış ve kısa sürede ayrıntılarının açıklanacağını söylemişti. Açıklanacak yasa tasarısında sadece dijital içerik üreticileri için değil genel bir vergi düzenlemesi olduğu için kısa süre içinde ayrıntılarının netleşmesi bekleniyor. Mevcut hükümet tarafından meclise sunulacak olan yasa tasarısında Youtube ve diğer internetten gelir kazanan yayıncılar nasıl vergilerini ödeyecekler ayrıntılar bilinmese de duyumlara göre. Banka hesabına yatan para üzerinde belirli bir yüzde ile stopaj kesintisi yapılıp kalan miktarın bankadan çekilmesi gibi bir sistem olması bekleniyor. Böylece ofis, muhasebe, damga vergisi, bağkur gibi sabit masrafların önüne geçilmiş olunacak.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
161TakipçilerTakip Et
5,502AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin