Facebook Adını mı Değiştirdi?

Bugün yapılan açıklamayla Facebook en tepe şirketinin adını meta olarak değiştirdiğini duyurdu.

Karlılığı ilk çıktığı yıllara oranla her geçen gün düşen, veri güvenliği, gizliliği ile ilgili mahkemelerde yüzmilyonlarca dolar ceza ödeyen, güven kaybeden ve marka değerini arttıramayıp sosyal medyada youtube, tiktok gibi diğer rakiplerinin gerisinde kalan facebook markası Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in demode olmuş başarısız bir ürünü olma yolunda ilerliyordu. Yapılan bu isim değişikliği aslında facebook’ta değil, çatı şirketinde yapıldı. meta.com Zuckerberg’in artık en üst şirketi, facebook ise meta’nın bir ürünü olacak, whatsapp, oculus, instagram gibi diğer markalar ise meta’nın diğer ürünleri. Yani artık whatsapp’ı açtığınızda altında facebook yazmayacak meta yazacak.

Popülürütesini kaybeden Facebook’un bu son hamlesi aslında Zuckerberg’in Facebook’u değil diğer markalarını korumak için yaptığı bir hamle gibi görünüyor.

Son yıllarda özellikle z kuşağı denen yeni nesil Facebook kullanmadıkları gibi Facebook’u sadece anne babaların ve yaşlıların kullandığı modası geçmiş bir sosyal medya platformu olarak görüyordu.

Facebook Neden Meta Oldu?

Meta ne demek, facebook neden meta ismini seçti? diye soracak olursanız. Bu aslında metaverse’ten geliyor. Uzun süredir metaverse evrenine geçiş yapmak isteyen Facebook’un kurucusu zuckerberg metaverse’ü internetin geleceği olarak görüyor. Facebook firmasının sahibi olduğu oculus 3d sanal gerçeklik gözlüklerine ve bir metaverse evreni olan Horizon’a her yıl 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Zuckerberg Horizon ile ilgili şimdilik başka bilgi vermedi ama metaverse evreninin en büyük şirketi olmayı düşündüğü tahmin ediliyor.

Metaverse Nedir?

Peki nedir bu Metaverse diye soracak olursanız bunun cevabı internet nedir cevabından daha karmaşık olacağı için kısaca, gerçek hayatınızda yaptığınız, izlediğiniz, satın aldığınız her şeyin içinde bulunduğu bir sanal evren diyebiliriz. Bu o kadar geniş kapsamlı ki, en sevdiğiniz sanatçının konserine gidebileceğiniz gibi, online eğitiminize de sadece zoomdan değil sanal sınıfın içinde hocanızı arkadaşlarınızı görerek devam edebileceksiniz. Hayalini kurduğunuz aracı tasarlayıp o araç ile akrabanızı ziyaret edebileceksiniz. Daha açıklayıcı bir anlatım için ise hayal edilenler gerçekleşirse matrix geçiş yapıyoruz diyebiliriz.

Gelecekte Metaverse evrenine geçiş yapma hayalleri kuran Facebook’un kurucusu Zuckerberg’ün Meta’yı, Google’un Alphabet’in alt firması olması gibi, Meta’yı da facebook’un en üst çatı şirket yapıp diğer bütün şirketlerini meta altına alacak. Yaşanan bu gelişmeyle yakın zamanda facebook.com’u tamamen kapanıp meta.com aktif etmesi ise beklenmiyor. 28.10.2021 tarihi itibariyle meta.com girilince aşağıda ki gibi facebook’a yönleniyorsunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol