Enpara’da Sosyal Medya Vergisi Hesabı

Resmi gazetede yayınlanarak kesinleşen 2022 ocak ayında kullanımına başlanacak olan youtube, twitch, instagram, tiktok gibi sosyal medya hesapları üzerinden kazanılan gelirlerin vergilendirilmesi ile ilgili 7338 sayılı kanundan sonra sosyal medya içerik üreticileri hangi bankalar üzerinden ödeme alabileceklerini araştırmaya başladı.

Hatırlanılacağı üzere 7338 sayılı Kanunda açıklanan “Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası” kapsamında 1 yıl içinde 640.000tl ye kadar olan gelirleriniz ticari kapsamda sayılmayacak, firma kurup; kdv, gelir vergisi, muhasebe ücreti gibi ödemeler ve işlemlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Sosyal medya üzerinden veya yazılım geliştirerek kazandığınız 640.000tl ye kadar olan gelirinizin yasal kapsamda resmiyet kazanması için banklarda sosyal medya tanımlı özel banka hesabı açarak gelen ödemelerinizin buraya yatırılması sonucunda her ay yatan miktardan banka tarafından 15% stopaj kesintisi yapılacak, siz kalan 85% bölümü çekerek kullanabilecek başka hiç bir işlemle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Hangi Bankalarda Sosyal Medya Vergi Hesabı Açılabilir?

2021 yılı sonu itibariyle çok yeni olan kanun ve ödeme sistemine bankalar henüz adapte olabilmiş değil. Bu yönde hiç bir bankanın 15% stopaj kesintisi yapılacak özel tanımlı hesaplar ile ilgili açıklaması olmadı. Biz ise Enpara çözüm merkezine konu hakkında hangi aşamada olduklarını sorduğumuzda ise aşağıda ki cevabı aldık.

Enpara’nın 15% stopaj Kesintli Hesap Soruna Cevabı

Talebiniz ile ilgili kontrol ettiğimizde şu an için ilgili konuda bir çalışmamız bulunmadığı bilgisini aldık.

Yukarıda ki cevaptan da anlaşılacağı üzere 2022 yılına girmemize bir kaç gün kala bu yazının yazıldığı aralık 2021’de henüz hiç bir banka ödeme alt yapıyı kurabilmiş değil. Ocak 2022 itibariyle kazançların bu sistem üzerinden alınabileceği düşünülürse gerek özel gerek kamu banklarında sosyal medya geliri stopaj hesabı açılamaması ödeme almak için bekleyen onbinlerce içerik oluşturucu 7338 sayılı kanunda belirtilen şirket veya şahıs firması kurmadan ödeme alabilmenin nasıl gerçekleşeceğini merakla beklemeye devam ediyor.

Sosyal medya içerik oluşturucuların kazançları ile ilgili gelişmeler oldukça sosyal medya hesaplarımız ve teknominal.com sitemiz üzerinden duyurmaya devam edeceğiz. Daha hızı haber alabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol