Youtube Vergisi Resmi Gazetede Yayınlandı

Siz bakmayın youtube vergisi dediğimize, Sosyal medya üzerinden para kazanan, uygulama geliştirirerek para kazanan veya diğer küçük esnafların hepsini ilgilendiren yasa tasarısı olan 7338 sayılı kanun 26.10.2021 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlandı. Şimdi ise ayrıntılarının hazine ve maliye bakanlığı tarafından açıklanarak, 1 ocak 2022 itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sosyal medya vergi yasası olarak anılan bu kanun kısaca neler getirecek ayrıntıya girmeden kafa karıştırmadan açıklayacak olursak;

Belirli bir miktara kadar gelir elde edenlerin (640.000tl) kazançları özel olarak açılan bir vadesiz tl hesabında 15% stopaj kesintisi yapılarak vergilendirilmiş olacak. Bunun dışında muhasebe, kdv, damga vergisi gibi düşük geliri olanların sıkıntı yaşadığı masraflara artık gerek kalmayacak.

Yüzde 15 stopaj vergisi avantajından faydalanmak isteyenler bankalara başvurup bu iş için kullanabilecekleri bir hesap ve iban no talep edecekler, bankalarda gerçekten bu amaçla mı kullanacaksanız anlayabilmek için sizi vergi dairelerene yönlendirecek, vergi dairelerinden yapacağınız işi ve gelir elde edeceğiniz hesaplarınızı belirttikten sonra size onay için bir belge verecek, bu belgeyi bankaya vererek sadece 15% stopaj kesintisi ile 650.000 tl ya kadar youtube, instagram, twitter, facebook gibi sosyal medya platformlarından elde ettiğiniz gelirleri yasal olarak vergilendirmiş olacaksınız.

Yasanın bu hali ile net olmayan durumlarda söz var. Bunlardan en çok kafa karıştıranları;

  • Sosyal medya dışında web sitesinde ki reklamlardan para kazananları da kapsıyor mu?
  • Geçmişinde firma kurmadan, vergi ödemeden google adsense gibi firmalardan az veya çok ödeme almış olanlar bu sisteme geçmek için vergi dairelerine başvurduklarında geçmiş te ki adsense’ten almış oldukları gelir nedeniyle ceza ile karşılaşacaklar mı?

Bu iki soru için herkes farklı bir şey söylese de en kesin cevabı hazine ve maliye bakanlığının yapacağı yürürlüğe nasıl gireceği ile ilgili açıklaması veya sistem faaliyete geçtiğinde vergi dairelerinden alınacak özelgeler anlaşılacaktır.

Resmi gazetede ki ilgili yasayı okumak için tıklayın

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here