Yurtdışı alışverişte gümrük vergisi nasıl öğrenilir?

Aliexpress, amazon, ebay gibi yurt dışı sitelerinden yapacağınız alışverişlerde Çinden gelen ürünler için %20 AB’ye üye Avrupa ülkelerinden gelen ürünler için %18 gümrük vergisi ödemeniz gerektiğini biliyorsunuz peki nasıl ödenecek bu ücret, yurt dışından ürün alırken ödemeniz gereken net ücret ne kadar bunu nasıl öğrenebilirsiniz. Henüz çok yeni olan ve ptt çalışanlarına sorduğumuzda bile cevap veremedikleri bu konuda kendi tespit ettiğimiz bilgiyi paylaşıyoruz.

Aliexpress vergisi olarakda adlandırılan (%20) yurt dışı alışveriş vergisi miktarını nasıl öğreneceksiniz? Öncelikle eğer siz alışveriş sırasında dhl veya ups gibi daha pahalı kargo ücreti olan bir seçeneği seçmediyseniz siparişinizi yurt dışından ptt kargo getirecektir. Ürünü satın alırken herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz. Satın aldığınız ürün Türkiye’ye giriş yapıp gümrük kontrolüne geldiğinde ürüne bir değer biçilecek, artık bu değer zarfın üzerinde satıcının yazdığı fiyatımı olur, yoksa gümrük memurunun belirleyeceği bir miktar mı olur henüz çok yeni olduğu için belli değil. Ama ptt kargonun ptt kargo takip sayfasında eskisinden farklı olarak artık aşağıdaki resimde görülen vergi bölümünüde eklendiğini görüyoruz. Yurt dışı alışveriş için ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini siparişiniz Türkiye’ye girip vergilendirildikten sonra, ptt kargo takip sayfasından öğrenebileceksiniz.

Ptt kargo yurtdışı vergi ücreti

Ptt kargo Yurt dışı takip sayfasından öğrendiğiniz vergi nasıl ödenir, henüz vergilendirme başlamadığı için belli değil. İlerleyen günlerde vergiler alınmaya başlayınca yurt dışından alışveriş vergisini nasıl ödeyeceğinizi de anlatacağız. Şimdilik herkes gibi bizde Çin’den gelen ürünlerin vergisi konusunda nasıl bir yol izlenecek, işlemlerin başlamasını bekliyoruz. Yurt dışı alışveriş vergilendirilmesi başladığı gibi tecrübelerimizi sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme (18.06.2019)
İlk örneğimizi bugün yaşadık Aliexpress ten aldığımız 8$ ürün için 15tl ptt kuryesine vergi ödedik. Yani yurtdışından alınan 53 tl’lik alışverişe 15 tl vergi ödedik. Aliexpressten aldığımız ürünü vergisini ptt kuryesine ürün tesliminde kolayca ödemiş olduk.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler