İstanbul kart bakiye aktarma işlemleri

İstanbul kart, mavi kart, indirimli kart veya öğrenci kartlarının içinde kalan paranın ve abonman adetlerinin başka karta aktarılması nasıl yapılır aşağıda açıklanmıştır.

Yeni indirimli kart aldım eski kartım hala kullanılabilir mi?

Yeni aldığınız kartınız ve eski kartınız aynı tür kart ise eski kartınız iptal edilir, kullanılamaz.

Yeni aldığınız kartınız ve eski kartınız farklı türde ise, mesela yeni aldığınız kartınız indirimli öğrenci kartı, eski kartınız İstanbul kart veya mavi kart ise iki kartınızda aktif durumdadır kullanılabilir.

Yeni İstanbul kart aldım eski kartımdaki bakiye ne olacak?

Sadece kişiselleştirilmiş İstanbul kartlar (mavikart, indirimli, ücretsiz, öğrenci, öğretmen, sosyal vb. kartlar) bakiyesi aktarılabilir, kayıtsız kişisel olmayan anonim İstanbul kart bakiyeleri aktarılamaz. Anonim kartların bakiyesinin aktarılabilmesi için ancak İstanbul kartın sitesi veya uygulaması üzerinden hesap oluşturup kişisel kartlarım bölümüne eklendiyseniz bakiye aktarımı talebinde bulunabilirsiniz.

Aylık abonman kartlarınızın kalan adetlerini hemen aktarılır, kartınızdaki tl bakiyesi ise işlemden 10 gün sonra talimat olarak yüklenir, herhangi bir biletmatik veya otobüste 10 saniye kadar beklettiğinizde aktarımı gerçekleşir. Para aktarma işlemlerini aşağıda ki seyahat kartı başvuru merkezlerine giderek yaptırabilirsiniz.

Bahçelievler incirli Bakırköy metro istasyonu, Kadıköy Hasanpaşa seyahat kartı başvuru merkezi, Pendik seyahat kartı başvuru merkezinde veya diğer İstanbul kart başvuru merkezleri ve çalışma saatleri için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbulkartınızda ki bakiyenin yeni karta transferini kartlarınızı kargo ile Belbim’e göndererekte yaptırabilirsiniz.
Kargo ile bakiye aktarımı için aşağıda ki bilgileri bir kağıda yazarak eski ve yeni iki kartınızıda PTT kargo’ya 100184342 anlaşma kodu ile gönderin.

 • İsim, soy isim
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik no,
 • Telefon numaranız,
 • Açık adresiniz,
 • Talebinizin yazdığı dilekçe (dilekçeye gönderdiğiniz eski kart numaranızı yazarak, bakiyemin *** numaralı yeni kartıma transfer edilmesini istiyorum yazabilirsiniz.

Kırık hasarlı kartlardan bakiye aktarımı yapılıyor mu?

 • Eski kartınız yanınızda fakat kırık veya hasarlıysa aktarma işlemi hemen yapılmaz, ücretsiz kargo ile Belbim’e göndermeniz gerekiyor. Hasarlı kartınızı gönderirken mutlaka yanında bakiye aktarımın yapılacağı yeni bir İstanbul kart ile birlikte göndermeniz gerekiyor. Yani Belbim’e (siz herhangi bir karta yükleyin ben size kart parasını göndereyim) talebiniz kesinlikle kabul edilmiyor.

Kartınız kayıp veya çalındıysa bakiye aktarımı yapılabilir mi?

Kartınızı kayıp veya çalındığı bilgisi ile birlikte aktarım yapılmasını istediğiniz yeni kart bilgilerini belbim’e bildirdikten 10 gün sonra yeni kartınızı dolum cihazlarına dokunarak eski bakiye aktarımınızı yapabilirsiniz. Tabi ki bu 10 gün içinde kartınızın kullanılmaması gerekiyor. Kartınız kayıp veya çalındığında acele ederek biran önce belbim’e kayıp çalıntı başvurusunda bulunursanız kartınızın 10 gün içinde kullanılma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazının özeti

 • Kayıp/çalıntı kayıtsız anonim İstanbul kartta bakiye aktarımı yapılamaz.
 • Kayıp/çalıntı istanbulkartların, istanbulkart uygulaması üzerinde kişisel kartlarıma eklendiyseniz bakiyesi aktarılabilir.
 • Kayıp/çalıntı indirimli öğrenci kartına bakiye aktarımı yapılabilir.
 • Kayıp/çalıntı indirimli öğretmen kartına bakiye aktarımı yapılabilir.
 • Kayıp/çalıntı indirimli sosyal karta bakiye aktarımı yapılabilir
 • Kayıp/çalıntı indirimli kartına bakiye aktarımı yapılabilir.
 • Kayıp/çalıntı mavi karta bakiye aktarımı yapılabilir.
 • İki sağlam kart arasında aktarma yapılmaz, kartın birinin arızalı yada kaybolmuş olması gerekiyor.

Aklınıza takılan diğer sorular için yorumlar bölümünden yazabilir veya 153 beyaz masayı arayıp sorabilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. Gayrettepe ye gittim. 2 sağlam kart arasında bakiye aktarımı yapmayız dediler. Perdeleride kapatmışlar. Muhatap olduğun şahsın suratını dahi göremiyorsun. Ayıptır.

  • Eğer iki kartta anonim kartsa, aktarmak istediğiniz eski kartı istanbul kartın sitesi yada uygulaması üzerinden kartlarıma ekleyin.
   sonrada (kayıtlı kartım kayboldu içinde ki bakiyenin bu karta aktarılmasını istiyorum) deyin
   Eski kartınızı 10 gün kullanmayın, mecbur aktarmak zorundalar. (10 gün sonra talimat olarak aktarılır, eski kartınızda iptal olur)

 2. merhaba, eski istanbulkart’ı pandemi sonrası hiçbir şekilde kullanamıyoruz , doğru mudur?
  bir de eski kartların depozit iadesi oluyor mu

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler