Öğrenci Akbili Nasıl Alınır?

Toplu taşımaya gelen son zamlardan sonra yüksek ulaşım maliyetinden kurtulmak için daha hesaplı olan indirimli öğrenci kartı yani öğrenci akbili almak için ne yapılması gerekiyor merak edilmeye başlandı

Eğer ilköğretim orta okul veya lisede öğrenciyseniz böyle bir hakkınız zaten var. Bizim konumuz ise öğrenci olmayanları ileri yaştaki kişilerin nasıl yasal yollardan öğrenci akbili kullanabileceği ile ilgili

Öğreci Akbili Almak İçin Yapılması Gerekenler

  • Öncelikle lise veya üst bir okuldan mezun olmalısınız
  • Eğer lise mezunuysanız ilk üniversite sınavlarına girip en az alt limitten barajı geçmeniz gerekiyor.
  • Gereken puanı aldıktan sonra tercih olarak Anadolu üniversitesi veya Atatürk üniversitesinden ilgi alanınıza göre bir bölüm tercih edeceksiniz.
  • Üniversiteye kaydınız tamamlandıktan sonra ilinizdeki toplu taşımanın web sitesinden öğrenci numaranızla indirimli taşıma kartı yani öğrenci akbili başvurusunda bulunabilirsiniz

İstanbul İçin Öğrenci Akbili Başvurusu

İstanbul ilinde toplu taşımalarda indirimli kart yani öğrenci kartı kullanabilmek için aktif öğrencilerin aşağıdaki bağlantı ile indirimli kart başvurusunda bulunmaları gerekiyor, veya süreç daha uzun olsa da isetenirse istanbul kart başvuru merkezlerinde de indirimli öğrenci akbili için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
İndirimli Öğrenci Kartı Başvurusu

Öğrenci Akbili Almanın Şartları Nedir?

Örgün yani düzenli olarak gidip eğitim gördüğünüz bir okulda kayıtlı öğrenci olmanız, veya özgün yani açık öğretim fakültelerinde okumanız.

Açıktan Lise Okuyanlar Öğrenci Akbili Alabilir mi?

Hayır açık öğretim lisesinde okuyanlar indirimli seyahat kartı alamazlar. Sadece sürekli okula giden örgün öğretim lise öğrencilerinin indirimli akbil kullanma hakkı vardır.

Öğrenci Akbili Kullanım Süresi Var mı?

Öğrenci olduğunuz süre boyunca her sene bu sayfada anlatıldığı gibi vizeleme işlemi yapmanız gerekiyor.

En Fazla Kaç Sene Öğrenci Akbili Kullanabilirim?

Açık öğretim fakültesinde önlisan bölümlerinden birini okuduğunuz 4 sene boyunca, lisans bölümlerinden birini okuduğunuz 7 sene boyunca öğrenci akbili kullanabilirsiniz. Bu sürelerin sonunda açık öğrenci de olsanız hakkınız bitmiş oluyor. Tekrar öğren indirimli akbil kullanabilmek için okuduğunuz bölümden mezun olup yeni bir bölüme tekrar başlangıç yapmalısınız.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler