İstanbul Kart Sık Sorulan Sorular

Bu başlık altında istanbul kart ile ilgili en çok sorulan ve en çok merak edilen soru ve cevapları açıklayacağız. Eminim bir çoğunuz bunları okuduktan sonra istanbul kartlar ile ilgili bilmediğiniz bir çok şeyi öğrenmiş olacaksınız. İstanbul kart ile ilgili aşağıda ki sorular arasında yer almayan sizin de merak ettikleriniz var ise yorum bölümünden sorabirsiniz. Sorunu ile ilgili araştırma yapıldıktan sonra cevaplar arasına eklenecektir.

İstanbul kartıma nasıl yükleme yapabilirim?

İstanbul kartlarınıza online olarak kredi kartı veya banka kartlarınız üzerinden ödeme yaptıktan sonra aşağıdaki noktalardan yükleme talimatı işleminizi tamamlayabilirsiniz

 • Akıllı otobüs duraklarından
 • Otobüs duraklarına yakın anlaşmalı büfe ve marketlerden
 • İstanbul kartın mobil uygulamasından
 • Fastpay uygulamasından
 • Bankaların cep ve online şubelerinden

istanbul kartıma internetten yükleme yaptım şimdi ne yapmalıyım?

Henüz istanbul kartınıza yükleme yapmadınız, sadece yükleme talimatı oluşturdunuz. Talimatın yani yüklemenin tamamlanması için ya nfc özelliği olan cep telefonu kullanmanız yada akbil dolum noktaları veya otobüslerde talimatı tamamlamanız gerekiyor

Cep Telefonu NFC ile Nasıl Talimat Yüklenir?

Öncelikle cep telefonunuzun NFC özelliği olması gerekiyor. ama merak etmeyin sizin telefonunuzda NFC yoksa bile NFC özelliği olan başka birinin telefonuyla da kendi oluşturduğunuz İstanbul kart talimat yükleme işlemini yapabilirsiniz. Yapmanız gereken yükleme talimatını oluşturduktan sonra herhangi bir NFC özelliği olan telefona istanbul kartın uygulamasını yada fastpay gibi bir uygulamayı yükleyip uygulamayı açıp İstanbul kartınızı telefonunun arkasına yaklaştırarak, kartınız okutup talimatı tamamlamak.

Biletmatiklerden Talimat Nasıl yüklenir?

Biletmatikler üzerinden sanki yükleme yapacakmış gibi kartınızı makineye okutarak İstanbul kartınıza talimatınızı yükleyebilirsiniz.

Yükleme Talimatı Oluşturdum Otobüste Yükleme Talimatını Tamamlayabilir miyim?

Oluşturduğunu yükleme talimatını tamamlamak için, otobüse binerken kartınızı beş saniye kadar bilet makinesinde bekletin, talimatınız yüklendi uyarısını gördükten sonra çekebilirsiniz. Bu işlem sonunda internetten oluşturduğunuz yükleme talimatı işleminiz tamamlanmış olacaktır. Talimatınız yüklendikten sonra kartınızı tekrar okutup biniş ücretini ödeyebilirsiniz. Sorunuzun cevabı kısaca otobüslerde İstanbul kart talimatınızı tamamlayabilirsiniz.

İstanbul kartım Kayboldu Bakiye mi Geri Alabilirmiyim?

Kaybolan yada çalınan eski İstanbul kartınızın içindeki bakiyeyi nakit olarak alamazsınız, ama yeni bir kart götürerek yeni kartınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz. bu işlemi sadece seyahat kartı başvuru merkezleri yapıyor. sizin yapmanız gereken kartınızın kaybolduğu veya çalındığını fark ettiğiniz anda istanbulkart online işlem merkezi veya 153 beyaz masayı arayarak kartınızın kullanılmasını engellemek. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir İstanbul Kartı İki Kişi Kullanabilirmiyiz?

Pandemi döneminde kartlara hes kodu tanımlandığı için kullanamazsınız, ama pandemi bittikten sonra tekrar eskisi gibi istediğiniz kadar kişi için basabileceksiniz. Virüs olmayan zamanlarda yani normalde anonim İstanbul kartları üzerinde isim ve resim olmayan İstanbul kartları iki kişi kullanabilirsiniz. Kişisel İstanbul kartları sadece siz kullanabilirsiniz. Kişisel İstanbul kartın aynı araçta ikinci kez basıldığında tam ücret alacak, kart sahibine ait olan indirimlerden faydalanamayacaktır. Eğer farklı araçlarda farklı kişilerin indirimli olarak kullandığı tespit edilirse, usulsüz kullanımdan kartınız iptal edilecektir. kişisel İstanbul kartlar aşağıdakilerdir.

 • İndirimli öğrenci kartı
 • İndirimli öğretmen kartı
 • İndirimli 60 yaş kartı
 • Aylık abonman mavi kart
 • Ücretsiz 65 yaş kartı
 • Ücretsiz sarı basın kartı
 • Ücretsiz anne kart
 • Eczacı kartı
 • Sağlık çalışanı kartı
 • Muhtar kartı

İstanbul Kartı Toplu Taşıma Dışında alışverişlerde Kullanabilir miyim?

İstanbul kartınızı toplu taşımanın dışında aşağıda ki firmalardan yapacağınız alışverişlerde ödeme içinde kullanabilirsiniz. İstanbul kartınızı pos cihazlarından ödeme için kullanmak istiyorsanız öncelikle kartınızda alışveriş tutarı kadar bakiye olması gerekiyor. Kartınızda bakiye olduktan sonra cebinizde nakit taşımadan anlaşmalı firmaların pos cihazlarında temassız ön ödemeli kart gibi kullanabilirsiniz.

 • İstanbul kartınızı A101, migros, şok market alışverişlerinde kullanabilirsiniz
 • İstanbul kartınızı Getir uygulamasında mobil temassız ödemelerinde kullanabilirsiniz.
 • İstanbul kartınızı bitaksi ödemelerinizde kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca ödeme kabul eden diğer 30.000 firma için buraya tıklayabilirsiniz.

60 Yaş Üstü İçin İndirimli İett Kartı Var mı?

Herkesin bilindiği gibi 65 yaş üstü ücretsiz olarak toplu taşıma kullanabiliyor, ama daha az bilinen ise 60 yaş içinde indirimli bir kart var. 60 yaş üzeri kişiler için kullanılabilecek bu kart ile indirimli olarak toplu taşımada seyahat edebilirsiniz. Altmış yaş indirimli İstanbul kartı nasıl alacağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Kartı 2.Defa Basabilir miyim?

Normal zamanda istanbul kartınızı yanınızda ki yolcu için ikinci kez basabilirsiniz. 2. Kullanımda kartınız hangi kart olursa olsun tam tarife üzerinden ücretlendirilir. Ama içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle istanbul kartlara HES kodu tanımlandığı için 15 ocak 2021 tarihi itibariyle istanbul kartları ikinci kez başka biri adına kullanamazsınız. Sadece istanbul karta tanımlı hes kodunun sahibi kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın