İndirimli Öğrenci Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Öğrenci akbili veya öğrenci kartı olarak bilinen eski adıyla pasoların güncellenmesi işlemine indirimli kart vizeleme işlemi deniyor. İndirimli kartınızın süresinin bitmesi sonrası tam bilet ücretinden kullanım yapmadan indirimli kartınızı süresini uzatmak için vizeleme işlemi yapmalısınız.

Öğrenci Kartı Vize Nasıl Yapılır?

Eskiden okulunuzdan aldığınız belge ile yapabildiğiniz işlemi artık çok daha kolay bir şekilde akbil matiklerden yani biletmatiklerden otomatik olarak yapabilirsiniz. aralık ayı içinde dolum yapmak için akbil dolum noktalarını kullandığınız da makine size indirimli kartınızın vizeleme döneminin geldiğini 13tl ücret karışılığında indirimli öğrenci kartınızın süresinin 1 yıl uzatılacağının bilgisini verecektir. istanbul kart dolum noktasında bu uyarı ile karşılaştığınızda sağ üst buton ile onaylayarak indirimli öğrenci toplu taşıma kartınızın vizeleme işlemini yaparak süresini 1 yıl uzatmış olacaksınız.

Vizeleme Ücreti Nasıl Nereye Ödenir?

En kolay yöntem akbil dolum makinelerini kullanmaktır. Öğrenci kartı süre uzatma işleminin ücreti olan 2022 senesi için 13 tl ücreti eğer bakiyenizde mevcutsa kartınızı okuttuğunuzda dolum makinesi 13tl karşılığında vizeleme teklif edecektir. eğer kartınızda 13 tl bakiye yoksa yatıracağınız paranın içinde 13 tl öğrenci kartı vizeleme ücreti düştükten sonra yatırdığınız paranın kalanını kartınıza bakiye olarak ekleyecektir.

2021-2022 Vizeleme (güncel)

İndirimli öğrenci kartınızın 2021 yılında 5tl olan vizeleme ücreti 2021 yılı sonu itibariyle 13tl yapılmıştır. İndirimli kullanımın devam edebilmesi için 31.12.2021 tarihine kadar biletmatiklerden veya istanbulkart mobil üzerinden veya mobil uygulama üzerinden vizeleme yapabilirsiniz.

Vizeleme yapılmaz ise 2022 yılında tam tarife üzerinde ücretlendirilirsiniz. Aktif öğrenciliğiniz devam ediyorsa 2022 yılı içinde istediğiniz zaman vizeleme yaparak tekrar indirimli kullanmaya devam edebilirsiniz.

Biletmatik üzerinden indirimli kart vizeleme işlemini adım adım aşağıda ki videomuzdan izleyebilirsiniz.

İndirimli Öğrenci Kartı Nasıl Vizelenir Videolu Anlatım

Cep Telefonu Mobil Uygulama Üzerinden Vizeleme

 • Öncelikle telefonunuzda NFC özelliği olması gerekiyor
 • İstanbulkart uygulamasını cep telefonunuzun uygulama marketinden yükleyin
 • Hesap oluşturmadıysanız telefon numaranız ve diğer bilgilerinizi girerek kayıt olun
 • Kartlarım altında indirimli kartınızın görünüyor olması gerekir. Görünmüyorsa kart ekle ile ekleyin.
 • İndirimli öğrenci kartınızı seçin.
 • Vizeni yenilemek için son 368 gün NFC ile vizelemeni tamamla butonunu seçin.
 • kartınızda 13 tl bakiye yoksa kartınıza yükleme yapın.
 • İndirimli istanbulkartınızın bakiyesi 13tl geçtiğinde vizeleme butonu ile kartınızı 1 yıl vizeleyebilirsiniz.

Öğrenci kartı vizeleme ile ilgili en sık sorulan sorular:

 • Öğrenciliğim bu yıl bitti, indirimli kartımı vizeleyebilir miyim?
 • Mezuna kaldım indirimli kartımı vizeleyebilir miyim?

Vizeleme dediğiniz işlem otomasyon ile tamamlanan bir sorgulama süreci, şöyle ki;

Vizeleme işleminde belbim, yani ibb edevlet sistemi üzerinden yök ve meb’in veritabanında tc kimlik nonuzu arar. Sorgulama anında tc kimlik nonuzla aktif öğrencilik kaydı görürse sistem öğrenci olduğunuza kanaat getirir vizelemenizi yapar.
Bu mantık ile düşünerek vizeleme yapıp yapamayacağınızı anlayabilirsiniz

 • Mezuna kalanlar indirimli kartlarını vizeleyebilir mi?

Mezuna kalanlar indirimli kartlarını yenileyebilirler, fakat yöksis ve mebsis üzerinde aktif öğrencilik kayıtları bulunmadığı için online olarak veya akbilmatikler üzerinden indirimli öğrenci kartlarını yenileyemezler. Eğer mezuna kladıysanız lise mezuniyet belgesi veya diploma, nüfus cüzdanı iki adet fotoğraf ve üniversite sınavına girdiklerine dair ösy’den alacağınız sonuç belgeleri ile birlikte en yakın istanbulkart başvuru merkezine giderek indirimli toplu taşıma kartlarını vizeleyebilirler.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler