Bir İp Üzerinden İki PC’ye Bağlanma

Uzak masaüstü ile bilgisayarımıza bağlanmak için modem üzerinden 3389 portunu bağlanmak istediğimiz bilgisayarın ip adresine yönlendirmemiz ve bağlanmak istediğimiz bilgisayarın kullanıcısına parola vererek uzak bağlantılara izin vermek yeterli oluyor. Peki uzaktan bağlanmak istediğimiz birden fazla pc var ise ne yapabiliriz.
Bir ip adresi üzerinden birden çok bilgisayara bağlanabilmek için yeni bağlantı portları açmamız ve bağlanmak istediğimiz bilgisayar ayarlarında bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor.

Uzak Masaüstü Port Değiştirme

Öncelikle modemden 3390 portunu ikinci bağlanmak istediğimiz bilgisayara yönlendiriyoruz. Sonrada gelen bağlantı isteklerini yanıtlayabilmek için bilgisayarımızda tanımlı olan 3389 portunu kayıt defterinden 3390 ile değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için çalıştır penceresine regedit yazarak kayıt defteri düzenleyicisini açıyoruz ve aşağıdaki yolu takip ediyoruz

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp

Yukarıdaki yolu takip edip RDP-Tcp anahtarına tıkladıktan sonra sağ bölümde ki portnumber’a çift tıklıyoruz.
Açılan pencereden ondalık bölümünü seçip değer verisinde ki 3389’u modemden yönlendirdiğimiz port ile değiştiriyoruz.

bu işlemi yaptıktan sonra uzaktan bağlanmak istediğimiz bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra bir ip üzerinden sonuna iki nokta üstüste ve portunu yazarak 2 farklı bilgisayara uzak masaüstü ile bağlanabiliyor olacağız. (78.88.88.88:3389 ve 78.88.88.88:3391 gibi)

Uzak Masaüstü Bağlantı Sorunları

Port yönlendirmesini yaptıktan sonrada uzak masaüstüne bağlantı ile ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Şimdi bu sorunlardan en sık karşılaşılan uzak masaüstü bağlantı problemlerine bakalım.

Uzak Masaüstü Güvenlik Duvarı Portu

  • 3389 portunu değiştirdiğimiz uzaktaki bilgisayarımıza hala bağlanamıyorsak ilk kontrol etmeniz gereken bölüm güvenlik duvarıdır. Deneme amaçlı windows güvenlik duvarını veya varsa anti virüs güvenlik duvarını devre dışı bırakarak tekrar bağlanmayı deneyin.
  • Eğer güvelik duvarını devre dışı bıraktığınızda bağlanabiliyorsanız yapmanız gereken güvenlik duvarında uzak masaüstü bağlantısı için tanımlı olan kuralda ki 3389 portunu değiştirmek olacaktır.
  • Windows güvenlik duvarında ön tanımlı 3389 gelen uzak masaüstü portlarını değiştirme şansınız yok. Firewall için kayıt defter üzerinden yaptığınız değişikliklerde işe yaramayacaktır. Çözüm olarak windows güvenlik duvarında ki gelen kurallardan 3389 portuna ait kuralı bulup silin, yeni kural ekle ile 3390 için yeni bir kural oluşturun.

Microsoft Hesabı Açık PC’ye Uzaktan Bağlanma

Uzak masaüstü ile bağlanmak istediğiniz bilgisayarı yerel hesap yerine Microsoft hesabınız ve pin ile login oluyorsanız kullanıcı adı ve şifre olarak ne yazmalısınız gibi diğer sorularınız için aşağıdaki soru cevapları okuyabilirsiniz

  • Soru: Microsoft live hesabı açık bilgisayara nasıl uzaktan bağlanabilirim?
    Cevap: ip adresi ve eğer değiştirdiyseniz port numarasını girin. (örnek:78.78.86.85:3378) kullanıcı adına bağlanacağınız bilgisayarda açık olan microsoft live eposta adresinizi girin [email protected] yada microsoftaccount\[email protected] formatında yazın. Password bölmüne de windows live hesabınızın parolasını yazın.
  • Soru: Açılışta pin girilen bilgisayara uzaktan bağlanırken hangi şifreyi yazmalıyım?
    cevap: Pin ile uzaktan bağlanarak giriş yapamazsınız. yukarıda da anlatıldığı gibi kullanıcı adı bölümüne [email protected] yada microsoftaccount\[email protected] yazın yani microsftlive hesabınızı yazın yine parola bölümüne de windows live hesabınızın parolasını yazarak uzaktan bağlanabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler